Samochód

Wynajem samochodu na wakacjach – wszystko co musisz wiedzieć

Zagraniczne wakacje to wspaniała przygoda i czas na odpoczynek. Każdy ładuje swoje baterie tak, jak chce – przemierzając nowe szlaki, wygrzewając się na piasku czy poznając historie ukryte w murach starożytnych miast. Niezależnie od tego, jak wypoczywasz, dobrze jest zadbać o swój komfort i wygodnie przemieszczać się z miejsca na miejsce. Jeśli posiadasz prawo jazdy, ale nie chcesz lub nie możesz zabrać w podróż własnego auta, wypożycz je na miejscu. Czy jest się czym stresować? Jak wygląda wynajem samochodu na wakacjach?  Dowiesz się z tego artykułu.

Rodzina z dzieckiem pakująca się na wakacje

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy warto wypożyczyć samochód?
  • Od czego zależą ceny w wypożyczalni?
  • Czym się kierować przy wyborze auta?
  • Jakie dokumenty są potrzebne?
  • Kaucja i ubezpieczenie – jak to wygląda?

Kiedy warto wypożyczyć samochód za granicą?

Wiele różnych czynników ma wpływ na decyzję o wynajmie samochodu podczas urlopu. Po pierwsze – miejsce docelowe. Jeżeli wybierasz się do dużego, dobrze skomunikowanego miasta, np. z rozwiniętą siecią metra, wynajem auta może okazać się tylko zbędnym wydatkiem. Wygodniejszą opcją będzie korzystanie z taksówek i transportu publicznego, a w przypadku pięknej pogody – spacer. Samochód na pewno przyda się na wyspach, np. na Teneryfie i Sardynii. Przed wyjazdem zawsze sprawdzaj opcje transportu – w niektórych rejonach świata wynajem auta może okazać się najlepszym możliwym rozwiązaniem.

Po drugie, auto ułatwi podróżowanie rodzinom z dziećmi. Samochód  gwarantuje większą swobodę a w przypadku nagłej zmiany planów czy pogody, nie jest się od nikogo zależnym. Możesz zaplanować postój w dogodnym dla siebie czasie i nie musisz się martwić o noszenie bagaży, wózka czy akcesoriów plażowych.

Po trzecie – indywidualne preferencje. Jeśli jesteś osobą, która stawia na komfort i niezależność, wynajęcie auta będzie strzałem w dziesiątkę. Możesz wyruszyć, kiedy i dokąd chcesz, niezależnie od rozkładów jazdy komunikacji publicznej. Samochód to także po prostu praktyczny schowek – możesz w nim zostawić okrycie wierzchnie czy zestaw nad morze.
 

Ubezpieczenie turystyczne

Jak wypożyczyć auto na wakacje?

Jeśli wybierasz się na wakacje z biurem podróży, zgłoś obsłudze chęć wypożyczenia auta. Nawet jeśli dane biuro nie zajmuje się bezpośrednim kontaktem z wypożyczalnią, na pewno poleci ci najlepszą opcję.

Poszukiwania odpowiedniej wypożyczalni na własną rękę najlepiej rozpocząć jeszcze przed wyjazdem. Rezerwacja auta z wyprzedzeniem to gwarancja większego wyboru spośród wielu marek i modeli oraz mniejsze koszty. W internecie znajdziesz porównywarki, dzięki którym zorientujesz się w cenach i ofertach lokalnych usług rent a car. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru sprawdź także opinie klientów – czasem najbardziej korzystna finansowo oferta może okazać się nietrafiona Niektóre wypożyczalnie okryte są złą sławą ze względu na ukryte koszty i nieuczciwe praktyki. Wiele do życzenia może pozostawiać też stan samochodów, a chodzi przecież o Twoje bezpieczeństwo. Oczywiście, możesz także wypożyczyć auto już na miejscu (w mieście bądź na lotnisku), jednak w wysokim sezonie turystycznym, ze względu na wysokie zapotrzebowanie, lepiej jest zarezerwować auto wcześniej i nie martwić się na zapas. Pamiętaj, by uważnie przeczytać warunki umowy. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z pracownikiem wypożyczalni.
 

Od czego zależą ceny w wypożyczalni?

Na ostateczną cenę wynajmu auta wpływają: model i marka samochodu, wielkość i popularność miasta lub kurortu, ceny w danym kraju, sezon turystyczny, a także czynniki związane bezpośrednio z polityką wypożyczalni. W większości z nich panują podobne zasady.

Opcje tankowania– najbezpieczniejsza jest opcja full-full, kiedy odbierasz samochód z pełnym bakiem i tankujesz do pełna tuż przed jego zwróceniem. Opcja full-empty najczęściej wiąże się z dodatkowymi kosztami, ponieważ wypożyczalnie wliczają sporą prowizję.

Odbiór i zwrot – cena może także zależeć od miejsca odbioru i zwrotu auta. Przykładowo – wypożyczasz samochód w centrum miasta, ale zwracasz na lotnisku. Zwrot samochodu może także wiązać się z dodatkowymi kosztami, np. kiedy odbywa się to poza godzinami otwarcia biura.    

Czas wynajmu – im dłuższy czas wynajmu auta, tym niższa cena za dobę. Warto mieć to na względzie już na etapie planowania urlopu.      

Wszelkie opłaty dodatkowe mogą dotyczyć takich kwestii, jak przekroczenie dziennego limitu kilometrów, wiek kierowcy (cena może być wyższa w przypadku, kiedy wynajmujący ma mniej niż 25 lat), zarejestrowanie dodatkowego kierowcy czy płatność kartą. Dodatkowo zapłacisz także za wszelkie udogodnienia, jak wypożyczenie nawigacji samochodowej i fotelika.
 

 

Ubezpiecz się na wyjazd

Czym się kierować przy wyborze auta?

Wybór odpowiedniego auta zależy od tego, dokąd się wybierasz – po jakim terenie będziesz się poruszać, górzystym czy płaskim? A może będziesz jeździć po mieście i lawirować wąskimi uliczkami? Jaka będzie pogoda i warunki do jazdy? Czy zabierasz dużo bagażu? Ile osób z Tobą podróżuje? Kiedy już odpowiesz sobie na wszystkie te pytania, wybierzesz auto, dokonasz rezerwacji i odbierzesz klucze, sprawdź dokładnie stan pojazdu. Najczęściej do kluczy dołączony jest rysunek samochodu z oznaczonymi rysami czy wgnieceniami. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, które nie zostały uwzględnione w protokole zdawczo-odbiorczym, zgłoś je pracownikom wypożyczalni, by uniknąć obciążenia kosztami naprawy. Wszelkie zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa skonsultuj z obsługą.
 

Jakie dokumenty są potrzebne do wynajmu?

Aby wypożyczyć auto, potrzebujesz dokumentu tożsamości (dowodu lub paszportu) i prawa jazdy. W niektórych krajach nie wystarczy tylko polski dokument, ale międzynarodowe prawo jazdy, które wyrobisz w odpowiednim dla twojego miejsca zamieszkania ośrodku Ewidencji Kierowców i Pojazdów. Pamiętaj o tym, że niektóre wypożyczalnie zastrzegają możliwość wynajmu auta osobom, które posiadają prawo jazdy od co najmniej roku. Zazwyczaj potrzebna jest także wypukła karta kredytowa, na której blokowana jest odpowiednia kwota za depozyt.
 

Ubezpieczenie podróżne

Wynajem auta na wakacjach – kaucja i ubezpieczenie

Kwota kaucji zależy od polityki konkretnej firmy, czasu wynajmu oraz rodzaju ubezpieczenia. Depozyt najczęściej blokowany jest na wypukłej karcie kredytowej osoby wypożyczającej auto – upewnij się, że masz na niej wystarczające środki na podstawową opłatę razem z kaucją. Niektóre wypożyczalnie umożliwiają opłacenie kaucji gotówką, zdarza się to jednak coraz rzadziej.

Auto, które wynajmujesz, jest już ubezpieczone w zakresie OC/AC. Warto sprawdzić, od jakiej kwoty szkoda jest pokrywana z polisy, ponieważ wszystkie mniejsze koszty naprawy zostaną pobrane z Twojego depozytu. Wypożyczalnie oferują dodatkowe ubezpieczenie, co wiąże się z mniejszą kaucją. Równocześnie taka opcja jest stosunkowo droga – ceny wahają się od 5 do nawet 30 EUR za dobę.  Jeżeli przed wyjazdem na wakacje wykupujesz ubezpieczenie turystyczne, sprawdź, co przysługuje kierowcom wypożyczającym auto za granicą i znajdź najlepsze dla siebie rozwiązanie. 

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady