Posiadając mieszkanie lub dom, staramy się je zabezpieczyć najlepiej jak potrafimy. Inwestujemy w zamki, drzwi, alarmy, kraty, płacimy za ochronę osiedla. Zamiana domu w twierdzę nie pomoże, gdy naszym wrogiem staje się natura. Jak się zatem chronić?

Jak zabezpieczyć się przed burzą?

Aż 90% szkód wyrządzonych przez piorun to tzw. szkody przepięciowe. Co ważne – piorun nie musi trafić bezpośrednio w dom, aby doszło do szkody.  Dochodzi do niej, gdy na skutek wyładowania atmosferycznego w pobliżu linii przesyłowych następuje nagły wzrost napięcia w instalacji elektrycznej. Gdy tak się wydarzy zniszczeniu ulegają sprzęty elektroniczne podłączone do sieci. Oznacza to, że w jednej chwili możemy stracić telewizor, komputer i lodówkę wraz z całą zawartością. Warto więc pamiętać, że od skutków działań sił natury można się ubezpieczyć.

Tymczasem nie każde ubezpieczenie mieszkaniowe daje ochronę na wypadek szkód przepięciowych. Jest to często opcja dodatkowo płatna. W ubezpieczeniach mieszkaniowych Warty – ochrona na wypadek przepięć to standard, dzięki któremu można odzyskać koszty naprawy lub zakupu nowego sprzętu. Co więcej w ramach polisy Warty zawartej na 3 lata zwracane są również koszty nabycia produktów spożywczych, rozmrożonych i utraconych w wyniku awarii lodówki.

Specjalista Warty uwagi

Wykupując kompleksową polisę możemy skorzystać z rozwiązania, które kojarzyło nam się dotąd najczęściej z ubezpieczeniami komunikacyjnymi – usługi assistance. Dzięki niej, w sytuacji awaryjnej w domu, np. w razie stłuczenia szyby w oknie podczas gradobicia, zniszczenia rynny podczas burzy lub zatrzaśniętych drzwi podczas wichury, możemy liczyć na natychmiastową pomoc specjalisty: szklarza, dekarza czy ślusarza.  

Skutki wichury czy burzy bywają zaskakujące – mówi Ilona Zaremba-Choim, kierująca Biurem Ubezpieczeń Mieszkaniowych TUiR Warta. Już silniejszy podmuch wiatru wystarcza, aby z pozoru lekka konstrukcja, taka jak np. suszarka na pranie spowodowała spore zniszczenia w mieszkaniu. Posiadając odpowiednie ubezpieczenie możemy liczyć na ochronę finansową i szybką pomoc. Mając np. polisę z opcją assistance, zbitą przez suszarkę szybę wymienni nam szklarz.

Odszkodowanie? Szybko, łatwo i konkretnie

Czy to szkoda przepięciowa, zalana przez ulewny deszcz piwnica czy szyba rozbita przez rekordowej wielkości grad, w Warcie dużo łatwiej jest zlikwidować szkody dzięki aplikacji Warta MOBILE. Jest to narzędzie, dzięki któremu klient ma wpływ i kontrolę nad procesem likwidacji szkody. Nie ma potrzeby umawiania się z rzeczoznawcą, nie ma potrzeby skanowania i faksowania dokumentów. Wystarczy smartfon, za pomocą którego robimy i wysyłamy zdjęcia i przeprowadzamy oględziny on-line. Cały czas możemy być również w kontakcie z likwidatorem, dzięki czemu wiemy, na jakim etapie jest nasz wniosek. Wystarczy mieć smartfona z oprogramowaniem Android lub iOS i oczywiście ubezpieczenie w Warcie.

Co masz zrobić jutro, zrób dziś

Od kilku lat można zauważyć, że nagłe zjawiska pogodowe są coraz mniej przewidywalne i coraz częściej występują poza okresami dla siebie charakterystycznymi. Choć zaskakuje, to jednak zdarza się trąba powietrzna lub śnieżyca w maju. Zjawiska atmosferyczne są również coraz częściej nagłe i o większej intensywności niż były historycznie. Dlatego ważne jest, by pamiętać o ubezpieczeniu przez cały rok, a nie dopiero wtedy, gdy media donoszą o niszczących skutkach pogody. Wykupienie ubezpieczenia wiosną wpłynie pozytywnie nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale również na budżet domowy. Towarzystwa ubezpieczeniowe obserwują wzrost zainteresowania ubezpieczeniami domu latem i zimą, kiedy zjawiska są najbardziej intensywne. Jest to również intensywny okres dla budżetu domowego, planujemy święta, urlopy i wyjazdy, przygotowujemy dzieci do rozpoczęcia roku szkolnego a ubezpieczenie jest jednym z ostatnich wydatków o jakich myślimy.

Z tego powodu klienci wybierają często najtańsze ubezpieczenie w niepełnym zakresie np. bez ochrony na wypadek przepięć, czy powodzi lub obejmujące wybrane kategorie majątku np. tylko mury. Warto pomyśleć o kompleksowym ubezpieczeniu wiosną, kiedy jest więcej czasu na przeanalizowanie realnych potrzeb i oferty ubezpieczeniowej – dodaje Ilona Zaremba-Choim.

Ważne, by polisa chroniła wszystkie elementy majątku zarówno na wypadek szkód pogodowych jak i kradzieżowych, a także zapewniała pomoc w trudnych domowych sytuacjach, wymagających interwencji specjalisty. Na uwagę zasługuje również możliwość zawarcia umowy od razu na 3 lata, tak by zapewnić sobie i swoim bliskim spokój na dłużej. Wszechstronna oferta ubezpieczeń mieszkaniowych Warty daje możliwość dopasowania ochrony nawet do najbardziej indywidualnych potrzeb, a składka za ubezpieczenie nie nadwyręża domowego budżetu tak jak szkoda.